top of page
Keresés

Aki nem lép egyszerre...az nem kap?...Avagy: mi a különbség a zeneterápiás foglalkozás és a zenei ne

  • zengoter
  • 2015. nov. 3.
  • 2 perc olvasás

Most,hogy óvodás korú gyermekekkel is foglalkozom,többször felvetődött a kérdés, hogy mitől más, miben különbözik a zeneterápiás foglalkozás és az egyéb zenés foglalkozások? Hiszen mindkettőben hasonló elemek, hasonló játékok szerepelnek...Ezúttal tehát a zenetanítás, zenei nevelés és a zeneterápia közötti területre próbálok rávilágítani.


Nos, mielőtt a lényegi különbségre kitérnék, fontos tisztázni,hogy vannak olyan, ellentétes területeket jelölő fogalmak- Goldschmidt dialogika modellje szerint-melyek egymás mellett állva mégis egészet alkotnak. A test és lélek, tudás és hiedelem, pedagógia és terápia is ilyen fogalmak. Ugyanakkor a zeneterápiás foglalkozásokon terapeutaként elsődleges feladatom a kísérés, követés, szolgálat, védelem, s egy olyan, biztonságos terápiás közeg kialakulásának segítése,amelyben elsősorban az egyén problémái állnak a középpontban.Ha a hagyományos értelemben vett zeneoktatásban, zeneoviban zenetanárként vagyok jelen, abban az esetben a pedagógiai nevelés része lehet a kontroll, az instrukcióadás, a minősítés is, s a tanítás, a nevelés egy meghatározott cél, produktum felé orientálódik.


A zenei nevelésben a zene maga is mint cél szerepel, tehát fontos szempont, hogy mi jön létre, mit alkotunk. A terápiában a zene nem célként, hanem eszközként van jelen, s a "mi jött létre, mit csináltam" szempontoknál sokkal lényegesebb, hogy milyen módon, hogyan jön létre az alkotás, illetve hogyan éltem meg magát az alkotás folyamatát. Éppen ezért,míg zenetanárként a tiszta intonáció, a pontos ritmus, a zenei készségekben való fejlődés elsődleges szempontok, addig terapeutaként a gyermek belső motivációit, a kommunikáció módját, a megküzdési stratégiáit és az alkotásban ,megnyilvánuló egyéniségét segítjük hozzá egy minőségibb, fejlettebb állapothoz. Mindemellett sokszor éppen a terápiás tér védettsége és a terápiás kapcsolat segíti hozzá az egyént ahhoz, hogy a lehető legkreatívabb módon, oldott állapotban nyilvánuljon meg, s művészi értelemben véve is minőségi produkció jöjjön létre.


Egy közismert gyermekdal került a napokban a kezembe: " Aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére.." Ez a zeneoviban mutatós dalocska egy zeneterápiás foglalkozáson így szólhat: "Aki belép a körbe...- a többit pedig találjátok ki Ti Magatok!...


 
 
 

留言


Kiemelt posztok
Legutóbbi bejegyzések
Utolsó cimkék
Kövess engem!
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • YouTube Social  Icon
  • Google Classic

A következőkkel dolgoztam eddig együtt:

​© 2015 Pintér Edina Zeneterapeuta és zenetanár. Az oldal tartalmával szemben minden jog fenntartva!

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • YouTube - White Circle
  • w-googleplus
bottom of page